Büyükada’da Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Büyükada gezilmesi ve görülmesi gereken alanlar oldukça fazladır. Büyükada’da nereler gezilir derseniz dilerseniz tarihi alanları ziyaret edebilir, faytonla küçük veya büyük tur gezilerine katılabilirsiniz, köşkleri gezerek güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir, bisikletle keyifli bir tur gerçekleştirebilir ya da otelimizde deniz mahsullerinin tadına bakarak manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Büyükada gezilecek yerler listenizi dilediğiniz kadar geniş tutabilirsiniz.

Aileniz ile piknik bölgelerinde enerji dolu zamanlar geçirebilir, kiliseler ve manastırları ziyaret ederek kültürel faaliyetler gerçekleştirebilir, dilerseniz kumsallarda dolanarak güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Büyük İskender’ in babası olan Philip’in hazinesinin bulunduğu alanı gezerek resimlerini çekebilir ve hikayelerini dinleyerek tarihi bir serüvene çıkabilirsiniz. Büyükada’da gezilecek yerler saymakla bitmez…

Doğanın bütün renklerini barındıran, yeşille mavinin dans ettiği noktada yer alan, tarihi değerleri, anıtsal yapıları ve eşsiz mekânlarıyla, büyükşehirlerden sıkılanları ev sahipliği yapan Büyükada’da gezilecek yerler:

Hamidiye Camii: Osmanlı imparatorluğu zamanında 2. Abdülhamid Han’ın Büyükada’ya yaptırdığı muhteşem bir yapıttır. İçerisinde bulunan tarihi taşlar, işlemeler ve muhteşem desenleri ile olağan üstü bir yapı olan Hamidiye camii adanın en popüler gezilecek alanlarından biridir.

Adakule: Yücetepe’de yer alır. Manzara eşliğinde çay içebilir, yemek yiyebilirsiniz. Büyükada’da gezilecek yerler listenizin başında gelmelidir.

Müslüman Mezarlığı: Büyükada’da gezilecek yerler için bir diğer önerimiz de Müslüman Mezarlığı’dır. Tepeköy’de bulunmaktadır. Ahmed Refik Altınay, Şakir Paşa, İbrahim Necmi Dilmen, Tahsin Nahid, Abdullah Paşa, Aliye Berger,  Ahmed Fehim, Mahmut Emin Koral ve Doğan Avcıoğlu burada yatmaktadır.

Adalar Müzesi: İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi, Adaların oluşumundan bugüne gelen hikayesini yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, yüzlerce belgeleme çekimi, film ve sözlü tarih kayıtlarından oluşan kuruluş koleksiyonu ile ziyaretçilerine sunmaktadır. Büyükada gezi listenize burayı eklemeyi unutmayın.

İskele Binası: Büyükada gezilecek yerler arasında İskele Binası da yer alır. İskele Binası adanın en eski yapılarından biri olsa da modernleştirilerek yenilenmiştir. Adada sizi ilk olarak İskele Binası karşılar.

Dilburnu: Büyükada’nın batısında yer alır. Burada piknik yapabilirsiniz.

Köşkler: Geleneksel Türk mimarisini yansıtan 19. ve 20. yüzyıl ahşap yapılardır. Büyükada köşkleri tarihin en güzel sahnelerine tanıklık ettiği için Büyükada’da gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.

Rum Ortodoks Mezarlığı: Büyükada’da nereler gezilir diyorsanız Rum Ortodoks Mezarlığı’nı atlamayın deriz. İmparatoriçe İrene ve Patrik Hrisantos burada yatmaktadır. Ermenilere ait bölümlerde vardır. Aya Nikola Manastırı’nın bulunduğu yolun üst tarafında yer alır.

Panayia (Meryem ana) kilisesi: Halk dilinde arabacılar kilisesi olarak da bilinen Meryem ana kilisesi muhteşem yapısı ile gelen ziyaretçilerin en çok gezdikleri alanlardan bir tanesidir. Muhteşem yapısı ve çan kulesi gibi birçok alanının olması ziyaret akınlarına yol açmaktadır. Büyükada gezi rotanızda yer almalıdır.

Büyükada’da gezilecek yerler içinde ayrıca:

  • Reşat Nuri Güntekin’in Evi
  • Saat Kulesi
  • Prenses Koyu Plajı
  • Yörükali Plajı da yer almaktadır.

Dolu dolu bir tatil, unutulmaz anılar Büyükada’da sizleri bekliyor. Büyükada gezilecek yerler listenizi yanınıza almadan adaya gitmeyin…